AKO SCHUDNÚŤ PO VIANOCIACH?

AKO SCHUDNÚŤ  PO VIANOCIACH?

AKO SCHUDNÚŤ PO VIANOCIACH?

Majonézový šalát, vyprážaná ryba, množstvo napečených koláčikov, sladkostí a argument: “Veď je to len raz ročne”. Znie vám toto všetko povedome? Práve tieto vianočné pochúťky, a hlavne preháňanie to s nimi, sú hlavným dôvodom, prečo mnoho ľudí počas sviatkov priberie. Keďže Vianoce sú sviatky štedrosti (a sú len raz za rok:), nemá zmysel vás nabádať, aby ste si toto všetko odopreli. Preto vám namiesto toho prinášame zopár rád, ako počas Vianoc udržať svoj apetít na uzde a ako sa napriek všadeprítomným dobrotám vyhnúť „sviatočnému priberaniu“.

Na začiatku si však treba položiť jednoduchú otázku: “Prečo nám počas Vianoc kilá pribúdajú?” Odpoveď? Čítajte ďalej.

  • Komfortné jedenie

Štandardne za prejedanie sa viníme ten fakt, že vianočné dobroty sú nám vzácne a v tomto období máme konečne čas si ich v pokoji dopriať. To je samozrejme pravda, no dôležitú úlohu tu často hrá aj takzvané komfortné jedenie – jeme preto, aby sme sa cítili lepšie.

Keďže vianočné sviatky sú počas zimy, ľudia sa často snažia zimnú depresiu či zlú náladu liečiť jedlom. Nutriční špecialisti preto radia, aby sme si obzvlášť v tomto období dávali pozor, či jeme skutočne preto, že sme hladní, alebo preto, že sa cítime smutní, znudení či napríklad pod tlakom.

Odborníci tiež tvrdia, že efektívnejší spôsob ako sa týmto pocitom vyhnúť, je hýbať sa. Takže ak pocit, ktorý počas sviatkov pocítite bude čokoľvek iné ako hlad, radšej sa postavte a choďte sa prejsť. Namiesto toho, že by ste nejaké kalórie prijali ich prechádzkou spálite.

  • Vynechávanie raňajok

Tradícia, podmienka pre zlaté prasiatko, alebo jednoducho snaha čo najviac si užiť štedrú večeru. To sú najčastejšie dôvody, prečo ľudia na Vianoce vynechávajú raňajky.

Hoci to v mnohých domácnostiach patrí k vianočným tradíciám, vynechávanie raňajok je jedným z dôvodov, prečo ľudia počas sviatkov priberajú. Oveľa lepšie pre váš organizmus bude, ak začnete deň niečím malým napr. Profidiet proteínovým croissantom. Naštartujete tak svoje trávenie, zasýtite sa a doplníte energiu. Navyše svoj telo pripravíte  na večernú „nálož“.

  •  Nezdravé pochúťky

Samozrejme jedným z hlavných vinníkov sviatočného priberania sú samotné vianočné pochúťky. Nevravíme, aby ste sa ich vzdali, no skúste ich nahradiť aspoň o niečo zdravšou verziou. Namiesto majonézy dajte do šalátu grécky jogurt, rybu namiesto vyprážania ugrilujte a vianočné pečivo skúste osladiť stéviou či sladidlom pre diabetikov – podobne, ako je to povolené aj pri keto diéte Profidiet. Môžete tiež vyskúšať Profidiet medovník či iné výborné proteínové koláčiky, ktoré obsahujú znížené množstvo sacharidov a naopak zvýšené množstvo bielkovín. Zároveň však majú stále skvelú chuť.

Také malé zhrnutie

Všetci vieme, že vianočné sviatky sú z hľadiska priberania asi najrizikovejším obdobím. Aby ste však nezačali nový rok s kilami navyše a zlou náladou, dajte si pozor počas Vianoc hlavne na prejedanie. Vždy, keď dostanete na niečo chuť, zamyslite sa, či ste skutočne hladný, alebo ide iba o takzvané komfortné jedenie. 

Hoci ľudia často 24. decembra čakajú s jedením až do večere, skúste si tentokrát ráno dopriať aspoň malé proteínové raňajky. Vaše telo sa naštartuje a bude lepšie pripravené stráviť štedrú večeru. Zároveň doplníte energiu na večerné rozbaľovanie darčekov :)

Hlavne  dbajte na to, čo jete. Vo všeobecnosti platí, že čím viac obmedzíte cukry, tuky a zapojíte do svojho jedálnička bielkoviny, tým lepšie pre vaše telo. Ak by sa však náhodou stalo, že ste čo to pribrali, nezúfajte. My v Profidiet sme pripravení vám pomôcť. Stačí nám napísať na náš email: redukcnecentrum_ba@profidiet.sk alebo si priamo vyhľadajte svojho poradcu, ktorých máme po celom Slovensku. Nezabudnite, že s Profidiet na to nie ste sami.

Zanechajte komentár