Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Začiatok nového roka je ideálnym časom začať pracovať na „novom zdravšom ja“. Cítiť sa zdravšie a vitálnejšie chce asi každý. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ktoré zdravé novoročné predsavzatia sa skutočne oplatí dodržať.

Menej cukru, viac bielkovín a vlákniny

Ak chcete zhodiť zopár kíl, alebo sa iba cítiť zdravšie, treba začať zmenou jedálnička. Vo všeobecnosti pritom platí, že treba hlavne obmedziť cukry. Prečo?

Jednoduché cukry, ktoré sú jednou z hlavných zložiek sladkostí, bieleho pečiva či cestovín sú pre telo zdrojom rýchlej energie. Veľmi jednoducho sa preto stane, že jej prijmeme výrazne viac, ako sme daný deň schopní spáliť. Čo sa potom stane? Samozrejme, naše telo prebytočnú energiu uloží v podobe tukov – jednoducho povedané, priberáme.

Okrem kíl navyše vedie veľké množstvo jednoduchého cukru k poškodeniu imunitného systému. Prehnané množstvo cukru v tele totiž bráni bielym krvinkám v ich boji proti baktériám.

Aby ste predišli pocitu hladu a nutkaniu dať si niečo sladké, snažte sa dostať do svojho jedálnička viac bielkovín a vlákniny. Udržia vás dlhšie nasýtených a pomôžu vám upraviť trávenie.

Zakomponujte pohyb

Veľa ľudí si pod pojmom „pohyb“ predstaví cvičenie vo fitku. Hýbu sa teda iba v prípade, že im na fitko zvýši čas.

Skúste sa tento rok pozrieť na pohyb trošku komplexnejšie a začnite ho zakomponovávať do svojich bežných aktivít. Namiesto výťahu použite pri ceste domov či do práce schody, namiesto auta choďte aspoň nejakú časť cesty pešo a namiesto večera v kine si choďte s priateľmi zahrať napríklad bowling. Ako sa vraví – každý pohyb sa ráta.

Začnite viac spať

Dospelý človek vo veku od 26 do 64 rokov by mal spať aspoň 7 až 9 hodín denne. Vyskúšajte toto rozpätie v novom roku nepodliezať ani v prípade, že máte v práci rušné obdobie. Radšej si vstúpte do svedomia a vyberte sa do postele o hodinku či dve skôr.

Spánok je pre vaše telo kľúčový – počas neho sa regeneruje, obnovuje stratené či narušené bunky a načerpáva novú energiu.

Rovnako ak sa snažíte schudnúť, je pre vás dostatok spánku veľmi dôležitý. Ak vaše telo nemá dostatok spánku, produkuje viac leptínu a ghrelínu. Ide o hormóny, ktoré vyvolávajú pocit hladu.

Ak chcete začať nový rok zdravší a vitálnejší, pomôcť vám môže zopár nasledujúcich pomerne jednoduchých rád.

  1. Obmedzte vo svojom jedálničku jednoduché cukry a naopak pridajte viac bielkovín a vlákniny.
  2. Snažte sa čo najviac hýbať. Nemusíte chodiť do fitka. Stačí, ak budete viac chodiť, alebo si s priateľmi sem tam zahráte namiesto kariet bowling.
  3. Doprajte si dostatok spánku, to znamená 7 až 9 hodín denne. V opačnom prípade bude vaše telo vyčerpané a náchylnejšie priberať.
Mgr. Veronika Hlivová

Mgr. Veronika Hlivová

Veronika pre vás pripravuje blogové články na našej webovej stránke zamerané hlavne na témy zdravého životného štýlu, chudnutia a diéty Profidiet. Taktiež sa stará o publikovanie nových článkov a príspevkov na sociálnych sieťach Facebook, Twitter, Instagram a GooglePlus :)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *