Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Mnohí z nás si obezitu vôbec nevšímajú, tučnota nebolí a povšimnú si ju až pri zdravotných ťažkostiach či jednoduchom úkone uviazania šnúrok na topánkach. Faktom však je, že obezita či nadváha trápi viac ako 60 percent slovenskej populácie. Vysvetlíme si preto, čo sú hlavné príčiny a riešenia obezity.

Čo obezitu spôsobuje

Obezita je nadmerné ukladanie tukového tkaniva v podkoží, v dutine brušnej, vo svaloch, ale aj v orgánoch, čo vedie k ich zväčšeniu.
Príčinou obezity je predovšetkým nadmerná konzumácia energeticky bohatých potravín a nedostatočná fyzická aktivita. Významnú úlohu pri je vzniku hrá aj dedičná predispozícia.

Pri vzniku obezity hrajú tiež dôležitú úlohu stravovacie zvyklosti a silný vplyv má tiež ponuka potravín v obchodoch a ich reklama. Najpútavejšiu reklamu majú často najmenej zdravé potraviny.

Nadmerná konzumácia vysoko energetickej stravy, mnohokrát ochudobnená o mikroživiny (vitamíny, minerálne látky), nás zahnala do stavu, kedy nedokážeme znášať následky. Jeme radi, pretože jedenie je pre mnohých z nás príjemná činnosť, teší nás a zlepšuje náladu.

Kedy už ide o obezitu

Normálne množstvo tukového tkaniva sa vyjadruje ako podiel tuku na celkovej telesnej hmotnosti. Horná hranica u mužov je 25% a u žien 30%. Najčastejšie používanou metódou hodnotenia obezity je index telesnej hmotnosti ( Body mass index –BMI ). Vypočíta sa ako podiel hmotnosti v kg a výšky v m2 (napr. 70 kg : 1,7 m2 = 24,2).

Riešenia obezity

  • Znížte množstvo prijímanej potravy, no nehladujte
  • Nevynechávajte raňajky, dodržujte rytmus dňa
  • Potravu riadne prežúvajte
  • Prijímajte dostatočné množstvo proteínov – bielkovín
  • Vylúčte koncentrovaný cukor z jedálnička
  • Nepreháňajte to s ovocím, veľa fruktózy neprospieva
  • Zvýšte príjem zeleniny, zabezpečíte si dostatok vlákniny
  • Hýbte sa v každom veku

Zhrnutie

Obezitou či nadváhou trpí vyše 60 percent slovenskej populácie. Ide o stav, kedy telo nadmerne ukladá energetické zásoby v podobe tuku. Dôvodom môže byť dedičná predispozícia či stravovacie návyky – predovšetkým nadmerný príjem vysokoenergetickej stravy.

V snahe predísť obezite či riešiť už existujúcu tučnotu je dôležité predovšetkým neprejedať sa ani nehladovať, prijímať dostatok proteínov – bielkovín a vlákniny, vylúčiť koncentrovaný cukor z jedálnička a dostatočne sa hýbať.

Mgr. Veronika Hlivová

Mgr. Veronika Hlivová

Veronika pre vás pripravuje blogové články na našej webovej stránke zamerané hlavne na témy zdravého životného štýlu, chudnutia a diéty Profidiet. Taktiež sa stará o publikovanie nových článkov a príspevkov na sociálnych sieťach Facebook, Twitter, Instagram a GooglePlus :)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *