MUDr. Martin Klein

Na vaše otázky odpovedá odborný garant proteínovej diéty Profidiet.

MUDr. Klein sa zaoberá zdravou výživou a redukciou hmotnosti niekoľko rokov a s diétou Profidiet dosahuje nemalé úspechy. Pod jeho vedením úspešne absolvovalo zmenu životného štýlu a stravovania už niekoľko stoviek pacientov.

Využite preto jedinečnú príležitosť opýtať sa ho na čokoľvek, čo sa týka redukcie telesnej hmotnosti v súvislosti s proteínovými výrobkami alebo redukčným programom Profidiet.

Stačí pridať otázku do našej odbornej poradne a Mudr. Klein na ňu odpovie v priebehu 24 až 48 hodín.

Ako začať s proteínovou diétou?

Dobrý deň. Práve začínam s Vašou diétou. Vážim cez 120 kg a chcel by som schudnúť minimálne 30 kg. Chcel by som sa Vás opýtať, či budú 4 dávky na deň postačujúce v 1. fáze?
Dobrý deň,4 jedlá za deň sú minimum. U mužov s výraznejšou nadváhou (vzhľadom k tomu že majú viac svalového tkaniva v porovnaní so ženami) je vhodné začať prvú fázu s piatimi jedlami.
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné s dietou aj priberať. Išla som do chudnutia s veľkou nadváhou (28 kil). Po piatich dňoch som sa dostala na 125, momentálne po 7 dňoch mám 126,9 kg. Nemám žiadne zdravotné komplikácie. A nepočula by som o nikom, kto by po tejto diete priberal.
Dobrý deň,keď dodržiavate pokyny nie je možné aby ste pribrali. Je dôležité zohľadniť dynamiku telesnej hydratácie. Ak ste sa pred začatím diéty odvážili iba na klasickej váhe bez bioimpedančnej analýzy, nie je možné objektívne zhodnotiť pomer medzi množstvom svalov a množstvom tukového väziva a tiež dynamiku zmeny tohto pomeru po 7 dňoch. Určite ale nie je možné aby ste pribrali na tuku v prípade, že u Vás nie je prítomná endokrinologická porucha. Odporúčam Vám, aby ste sa objednali do centra, ktoré poskytuje bioimpedančnú analýzu.
Dobrý deň, chcem sa opýtať, niekedy sa mi už nežiada jesť 4 jedlo (som v prvej fáze) a občas mi tie jedla až tak nechutia a stále niečo zvýšim. Môžem 4 jedlo vynechať, pokiaľ nemám na neho chuť? Bude to mať vplyv na chudnutie?
Dobrý deň,4 jedlá za deň sú minimum aby ste počas diéty prijali nevyhnutný počet bielkovín, ktorý je potrebný aby ste nepálili svaly ako zdroj energie. Ak nevládzete skonzumovať 4 jedlá, tak voľte skôr tie s tekutou konzistenciou.
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je v prvej fáze povolená aj paprika.
Dobrý deň,paprika je v poriadku.
Viem Vašu diétu, jednotlivé fázy si objednať aj v prípade celiakie?
Dobrý deň,pri kliknutí na podstránku s produktami sa Vám vľavo zobrazí stĺpec s kategóriami, a úplne dole je filter, ktorý Vám zobrazí iba tie produkty, ktoré neobsahujú lepok.
Dobrý deň, prosím Vás chcela by som sa informovať, či je možné schudnúť s Vašou proteínovou diétou 15 - 20 kg s tým, že nenastane jojo efekt. Ako dlho v tom prípade trvá táto diéta a môže sa vykonávať aj fyzická aktivita, turistika, sauna ... Mám zníženú funkciu štít.žľazy, nemôže sa to ešte zhoršiť, užívam minim. dávku Eutyrox. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Aďa
Dobrý deň,fázový priebeh diéty s postupným a plynulým návratom sacharidov do jedálnička má za cieľ riziko jojo efektu minimalizovať. Ak budete dodržiavať pokyny a prejdete počas diéty všetkými predpísanými fázami, zo strany samotného redukčného programu a zo strany nutričného poradcu je to maximum, čo je možné zabezpečiť. Samozrejme, aj po skončení diéty je vhodné sa s radami a konzultáciami obracať na odborníka, ktorý Vám nastaví jedálniček za účelom dlhodobo udržateľnej redukcie. Je to však na Vás. Žiadny redukčný program nedokáže garantovať absolútne eliminovanie rizika jojo efektu, vždy je to na každom klientovi, či je motivovaný žiť podľa nových zásad v životospráve. 15-20 kg vo Vašom prípade je samozrejme možné schudnúť. Vzhľadom na to, že sa liečite na hypofunkciu štítnej žľazy, napriek dobre nastavenej liečbe treba rátať s tým, že redukcia bude celkovo o niečo pomalšia ako za bežných okolností pri absencii endokrinnej poruchy. Dĺžka trvania je individuálna a ťažko sa odhaduje, je však potrebné rátať minimálne s cca 4 mesiacmi. Pohybová aktivita je povolená, v úvodných etapách iba veľmi mierna (napr. rýchla chôdza), kým sa telo adaptuje na nový režim. V ďalších fázach diéty (od druhej polovice II. fázy) je akékoľvek pravidelné kardiovaskulárne cvičenie (kardio) takmer až nevyhnutné na dobrý efekt a kontinuálnu redukciu.
Dobry den prajem,som na tejto diete treti tyzden a pri otazke, ci naozaj ma kazda dalsia faza ma trvat dvojnasobok casu tej predchadzajucej,mi od odbornika bolo povedane,ze v ramci ukoncovania 1.fazy mozem pozvolna ju striedat niekolko dni z druhou fazou a spokojne potom prejst na tretiu,ktora je z hladiiska udrzania si vahy a postupneho priberania sacharidov velmi dolezita - dolezitejsia ako druha faza,na ktoru mi odporucila iba par dni. Rada by som k takejto intenzite striedania tychto.faz pocula Vas nazor. Na 1.faze som 20..den,vychadzala som z vahy 70 kg pri vyske 164 cm,37 r. Dakujem
Dobrý deň,je pravda, že 1. a 2. fáza sa zložením a pomerom makroživín odlišujú iba minimálne. V druhej fáze je sacharidov v jedálničku trochu viac, ale zásadným zlomom je skutočne až 3. fáza. Podľa môjho názoru je najdôležitejší prechod medzi 2. a 3. fázou a potom tiež samotné trvanie 3. fázy. Pravidlo, že každá nasledujúca fáza má trvať dvojnásobok času je niečo, čo sa dá v rámci prvých dvoch fáz modifikovať. Toto pravidlo však treba najprísnejšie dodržiavať práve v 3. fáze.
Ako riešiť zápchu (vyprázdňovanie), počas diéty?
Dobrý deň,spravidla pomáha svedomité dodržiavanie pitného režimu (orientačne 35 ml/kg/deň, samozrejme prispôsobiť pohybovej aktivite) a zvýšenie príjmu vlákniny.
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je vhodné počas diéty piť nápoj Caro, ktorý je zložený z jačmenného sladu, raže a čakanky. Ďakujem vopred za odpoveď
Dobrý deň,nápoj Caro má síce na 100 g vysoký obsah sacharidov (cca 83 g) ale pri bežnom dávkovaní - t.j. cca jedna kávová lyžička na prípravu nápoja je ako alternatíva ku káve je v poriadku.
Dobrý deň, chcela by som schudnúť 5 až 8 kíl. Chcela by som začať prvou fázou, stačí ak ju budem držať 1 týždeň. Len neviem, či som si objednala správne produkty. Lebo ako sladké som si objednala puding a nejaké tyčinky, ktoré tam boli, že patria do 1.fazy. A slané som si objednala instantné polievku a nejaké krutony a slané tyčinky. Stačí ak budem držať tu prvú fázu týždeň? A potom pokračovať ďalšími? Ďakujem
Dobrý deň,áno, s 1. fázou je v poriadku začať pokiaľ sa neliečite na žiadne ochorenie zo zoznamu kontraindikácii. Čo sa týka trvania, pri redukcii 5-8 kg si môžete prvú fázu nasadiť na týždeň a potom prejsť na následné fázy. Pri takejto redukcii ani dlhšie trvanie 1. fázy neodporúčam, maximálne 2 týždne. Druhú fázu udržujte podľa rýchlosti redukcie aspoň takých 20 dní a následne v 3. fáze buďte minimálne dvojnásobok času druhej fázy prípadne dlhšie podľa potreby. Vhodnosť do jednotlivých fáz je pri všetkých produktoch uvedená na webe. Produkty, ktoré ste vymenovali sú vhodné od 1. fázy.