MUDr. Martin Klein

Na vaše otázky odpovedá odborný garant proteínovej diéty Profidiet.

MUDr. Klein sa zaoberá zdravou výživou a redukciou hmotnosti niekoľko rokov a s diétou Profidiet dosahuje nemalé úspechy. Pod jeho vedením úspešne absolvovalo zmenu životného štýlu a stravovania už niekoľko stoviek pacientov.

Využite preto jedinečnú príležitosť opýtať sa ho na čokoľvek, čo sa týka redukcie telesnej hmotnosti v súvislosti s proteínovými výrobkami alebo redukčným programom Profidiet.

Stačí pridať otázku do našej odbornej poradne a Mudr. Klein na ňu odpovie v priebehu 24 až 48 hodín.

Ako začať s proteínovou diétou?

Dobry den, z predchadzajucej diety (este z firmy protissimo) sa mi zvysilo niekolko baleni spagiet s omackou s prichutou paradajok a masa. Nepamatam si vsak, ci je tento produkt mozne konzumovat uz v 1. alebo az v 2.faze. Dakujem za odpoved.
Dobrý deň,v I. fáze možno tento produkt konzumovať, ale iba každý druhý deň, od II. fázy aj každý deň.
Dobrý deň. Momentálne som v 2. fáze diéty. Chystám sa budúci týždeň ná dovolenku v rámci EU. Chcel sa Vás opýtať či je lepšie diétu prerušiť na týždeň, samozrejme s tým, že jedlo a alkohol budem redukovať na minimum, alebo či pokračovať s diétou aj na dovolenke. Na dovolenku ideme letecky, práškové výrobky by som veľmi brať so sebou nechcel, takže by som bol celý týždeň na tyčinkách a hotových slaných jedlách. Za odpoveď vopred dakujem.
Dobrý deň,klienti, ktorí odchádzajú na dovolenku a zároveň si z akýchkoľvek dôvodov nemôžu/nechcú brať so sebou instantné produkty, je to možné riešiť 2 spôsobmi. Jeden ste spomenuli aj vy: zobrať si iba hotové produkty. Druhou možnosťou je diétu dočasne prerušiť a snažiť sa na dovolenke stravovať tak, aby sa to čo najviac približovalo kalorickému a nutričnému nastaveniu tej ktorej fázy (veľa zeleniny, dostatok kvalitných bielkovín, treba si samozrejme dávať pozor na veľkosti porcií) no a potom po návrate jednoducho pokračovať v režime.
DObrý deň, som v prvej fáze diety - končím prvý týžden, dnes sa mi stalo, že som si zabudla doma balenie diety - som v práci do večera ( balenie sa ku mne dostane až od 5 hodin) , pokazím dietu tým že zatial budem konzumovať len povolenú zeleninu? a tympádom mám dobehnú tie 4 jedlá , či si dám posledné o 18 ? Ďakujem za každú cennú radu.Klaudia
Dobrý deň,ak sa Vám do budúcna stane podobná situácia, tak okrem povolenej zeleniny si v práci dajte buď tvaroh alebo cottage syr alebo chudú šunku, ktoré sa nutrične približujú produktom. Ak ste ten deň jedli iba zeleninu a večer ste si dali iba jedno jedlo o 18, žiadna katastrofa to nie je, treba jednoducho od ďalšieho dňa pokračovať v predpísanom režime. Problém by to bol, ak sa to opakovalo na pravidelnej báze. Vtedy je vysoké riziko úbytku svalovej hmoty.
Dobrý deň, je možné počas diéty používať žuvačky bez cukru? Je možné v prvej fáze konzumovať kaleráb? Je možné v prvej fáze za jedno jedlo považovať krutóny ( počas dňa mám 5 chodov proteinového jedla). Ďakujem.
Dobrý deň,žuvačky bez cukru môžete, kaleráb môžete tiež aj od prvej fázy, je to ale "sladší" typ zeleniny, preto radšej v menších množstvách ako súčasť šalátu. Áno, krutóny sa považujú za jedno jedlo.
Dobrý deň. Práve začínam s Vašou diétou. Vážim cez 120 kg a chcel by som schudnúť minimálne 30 kg. Chcel by som sa Vás opýtať, či budú 4 dávky na deň postačujúce v 1. fáze?
Dobrý deň,4 jedlá za deň sú minimum. U mužov s výraznejšou nadváhou (vzhľadom k tomu že majú viac svalového tkaniva v porovnaní so ženami) je vhodné začať prvú fázu s piatimi jedlami.
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné s dietou aj priberať. Išla som do chudnutia s veľkou nadváhou (28 kil). Po piatich dňoch som sa dostala na 125, momentálne po 7 dňoch mám 126,9 kg. Nemám žiadne zdravotné komplikácie. A nepočula by som o nikom, kto by po tejto diete priberal.
Dobrý deň,keď dodržiavate pokyny nie je možné aby ste pribrali. Je dôležité zohľadniť dynamiku telesnej hydratácie. Ak ste sa pred začatím diéty odvážili iba na klasickej váhe bez bioimpedančnej analýzy, nie je možné objektívne zhodnotiť pomer medzi množstvom svalov a množstvom tukového väziva a tiež dynamiku zmeny tohto pomeru po 7 dňoch. Určite ale nie je možné aby ste pribrali na tuku v prípade, že u Vás nie je prítomná endokrinologická porucha. Odporúčam Vám, aby ste sa objednali do centra, ktoré poskytuje bioimpedančnú analýzu.
Dobrý deň, chcem sa opýtať, niekedy sa mi už nežiada jesť 4 jedlo (som v prvej fáze) a občas mi tie jedla až tak nechutia a stále niečo zvýšim. Môžem 4 jedlo vynechať, pokiaľ nemám na neho chuť? Bude to mať vplyv na chudnutie?
Dobrý deň,4 jedlá za deň sú minimum aby ste počas diéty prijali nevyhnutný počet bielkovín, ktorý je potrebný aby ste nepálili svaly ako zdroj energie. Ak nevládzete skonzumovať 4 jedlá, tak voľte skôr tie s tekutou konzistenciou.
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je v prvej fáze povolená aj paprika.
Dobrý deň,paprika je v poriadku.
Viem Vašu diétu, jednotlivé fázy si objednať aj v prípade celiakie?
Dobrý deň,pri kliknutí na podstránku s produktami sa Vám vľavo zobrazí stĺpec s kategóriami, a úplne dole je filter, ktorý Vám zobrazí iba tie produkty, ktoré neobsahujú lepok.
Dobrý deň, prosím Vás chcela by som sa informovať, či je možné schudnúť s Vašou proteínovou diétou 15 - 20 kg s tým, že nenastane jojo efekt. Ako dlho v tom prípade trvá táto diéta a môže sa vykonávať aj fyzická aktivita, turistika, sauna ... Mám zníženú funkciu štít.žľazy, nemôže sa to ešte zhoršiť, užívam minim. dávku Eutyrox. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Aďa
Dobrý deň,fázový priebeh diéty s postupným a plynulým návratom sacharidov do jedálnička má za cieľ riziko jojo efektu minimalizovať. Ak budete dodržiavať pokyny a prejdete počas diéty všetkými predpísanými fázami, zo strany samotného redukčného programu a zo strany nutričného poradcu je to maximum, čo je možné zabezpečiť. Samozrejme, aj po skončení diéty je vhodné sa s radami a konzultáciami obracať na odborníka, ktorý Vám nastaví jedálniček za účelom dlhodobo udržateľnej redukcie. Je to však na Vás. Žiadny redukčný program nedokáže garantovať absolútne eliminovanie rizika jojo efektu, vždy je to na každom klientovi, či je motivovaný žiť podľa nových zásad v životospráve. 15-20 kg vo Vašom prípade je samozrejme možné schudnúť. Vzhľadom na to, že sa liečite na hypofunkciu štítnej žľazy, napriek dobre nastavenej liečbe treba rátať s tým, že redukcia bude celkovo o niečo pomalšia ako za bežných okolností pri absencii endokrinnej poruchy. Dĺžka trvania je individuálna a ťažko sa odhaduje, je však potrebné rátať minimálne s cca 4 mesiacmi. Pohybová aktivita je povolená, v úvodných etapách iba veľmi mierna (napr. rýchla chôdza), kým sa telo adaptuje na nový režim. V ďalších fázach diéty (od druhej polovice II. fázy) je akékoľvek pravidelné kardiovaskulárne cvičenie (kardio) takmer až nevyhnutné na dobrý efekt a kontinuálnu redukciu.