Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Snažíte sa schudnúť, už ste schudli a chcete si aktuálnu váhu udržať, alebo len jednoducho chcete žiť zdravo. Vo všetkých týchto prípadoch potrebujete vedieť, čo jete. Obzvlášť dnes, keď sa nás mnoho výrobcov potravín snaží obalamutiť prívlastkami ako „fit“, „nízko-kalorické“, „bez tuku“ a podobne. Posvietime si preto na etikety na potravinách – ako ich správne čítať a podľa čoho si výrobky vyberať.

Zloženie výrobku

V prvom rade si na obale výrobku všímame zloženie. Podľa zákona musí výrobca uviesť jednotlivé zložky v poradí podľa toho, ako sú zastúpené – na prvých miestach sú teda tie zložky, ktoré tvoria najväčšiu časť výrobku a na poslednom tie, ktorých je naopak najmenej.

Ak si teda chcete kúpiť detskú výživu (napríklad ako zdravšiu alternatívu k sladkosti) a uvidíte, že na prvých miestach je cukor a zemiakový škrob, radšej ju vráťte späť do regálu. Voľte tie, ktoré majú ako prvú zložku ovocie či zeleninu, z ktorej majú byť podľa obalu vyrobené. Ak si teda chcete kúpiť jablkovú výživu, no jablká sú až štvrtou zložkou, viete, že nejde o kvalitný výrobok.

Pomer jednotlivých živín

Na etikete potraviny je vždy uvedený percentuálny podiel jednotlivých živín – bielkovín, cukrov a tukov. Jednoducho teda viete zistiť, aký je podiel medzi nimi.

Vo všeobecnosti pritom platí, že čím viac bielkovín a menej sacharidov výrobok obsahuje, tým lepšie. Obzvlášť v prípade, že sa snažíte zredukovať svoju váhu. Dnešní výrobcovia potravín používajú cukor veľmi radi – ľuďom chutí, pomáha uchovávať potravinu a takisto jej prepožičiava hnedú farbu. Ak kupujete výrobky ako chlieb, cereálie či jogurt, odporúča sa, aby neobsahovali viac ako 8 gramov sacharidov.

Čo sa týka tukov, tu je potrebné si všímať, aké tuky potravina obsahuje. Prijímať vysoký obsah nasýtených tukov, nazývaných tiež trans-tuky, nie je vo všeobecnosti pre naše telo veľmi zdravé. Nemali by tvoriť viac ako 10 percent celkového denného príjmu kalórií.

Naopak veľmi zdravé a prospešné sú nenasýtené tuky, ktoré na nachádzajú napríklad v orechochsemenách.

Vláknina

Pri konzumácii spracovaných potravín je dôležité si tiež všímať, koľko vlákniny v nich zostalo. Dospelý človek by mal totiž prijať aspoň 30 gramov vlákniny za deň. Výživoví experti preto vo všeobecnosti radia, aby si ľudia vyberali výrobky, ktoré obsahujú aspoň 3 gramy vlákniny.

Vláknina vás udrží dlhšie zasýtených, a tak predchádza prejedaniu sa. Rovnako je veľmi potrebná pre zdravé fungovanie trávenia a vylučovania.

Nezabudnite

Pri čítaní potravinových etikiet je dôležité nenechať sa nachytať na rôzne lákavé názvy ako „fit“ či „nízko-kalorické“. V prvom rade si treba prečítať jednotlivé zložky, ktoré potravina obsahuje. Ich poradie je uvádzané podľa toho, ako sú vo výrobku zastúpené – prvou zložkou je teda tá, ktorá tvorí najväčšiu časť výrobkuposledná tá, ktorá je najminoritnejšia.

Je dobré si vyberať potraviny s čo najvyšším podielom bielkovín a najnižším podielom cukru. Ideálne je, ak cukor nie je na prvých troch miestach v zložení výrobku.

Pri tukoch je zasa dôležité vyberať tie, ktoré obsahujú čo najviac nenasýtených tukovčo najmenej tých nasýtených, teda trans-tukov.

Rovnako je dôležité prijímať v potravinách dostatok vlákniny. Jednotlivé výrobky by mali obsahovať aspoň 3 gramy. Celkovo by ste ich mali denne prijať aspoň 30 gramov vlákniny.

Mgr. Veronika Hlivová

Mgr. Veronika Hlivová

Veronika pre vás pripravuje blogové články na našej webovej stránke zamerané hlavne na témy zdravého životného štýlu, chudnutia a diéty Profidiet. Taktiež sa stará o publikovanie nových článkov a príspevkov na sociálnych sieťach Facebook, Twitter, Instagram a GooglePlus :)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *