Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Šibeničné termíny v práci či starosti okolo domácnosti a detí. To všetko a mnohé ďalšie povinnosti nám často bránia dopriať si dostatok spánku. Problémom však následne nie je len to, že sme unavení či mrzutí. Spánková deprivácia vplýva aj na vašu váhu a celkové zdravie.

Ak vám teda pribúdajú kilá a neviete prečo, dôvodom vašej nadváhy môže byť nedostatok spánku.

Čo nastane, ak málo spíme

Dospelý človek (od 26 do 64 rokov) by mal spať aspoň 7 až 9 hodín denne. Počas spánku sa vaše telo regeneruje, obnovuje stratené či narušené bunky a načerpáva novú energiu.

Ak vaše telo nemá dostatok spánku, produkuje viac leptínu a ghrelínu – hormónov, ktoré vyvolávajú hlad.

Ak teda máte náročný deň v práci a noc predtým ste sa dostatočne nevyspali, je vyššia šanca, že spolu s kávou siahnete aj po keksíku či inej sladkosti.

Vyššie spomínané hormóny vám totiž navodili pocit hladu a vaše telo sa súčasne snaží o získanie rýchlej energie – spravidla z cukrov. Jedlá s vysokým obsahom sacharidov sa však v našom tele ukladajú ako tuky.

Ľudia, ktorí majú nedostatok spánku a sú unavení sa logicky zväčša vyhýbajú fyzickej aktivite. Nielen samotnému cvičeniu, ale napríklad aj dlhšej chôdzi. Opäť raz to vedie k ukladaniu prijatých kalórií v podobe podkožného tuku.

Ako zlepšiť spánok?

Americká nadácia zameraná na výskum spánku (National Sleep Foundation) odporúča dodržiavať tieto postupy:

Držte sa svojho spánkového plánu. Choďte spať a vstávajte v rovnakých časoch, aj cez víkendy. Pomôže vám to zregulovať vaše „vnútorné hodiny“ a vaše telo tak bude vedieť lepšie zaspať.

Zaveďte si pred spaním relaxačné rituály. Oddychová pravidelná činnosť ako je napríklad počúvanie relaxačnej hudby pri tlmenom svetle vám pomôže oddeliť čas spánku od denných aktivít.

Vyhýbajte sa popoludňajším zdriemnutiam. Krátke „power naps“ vám síce môžu pomôcť dobiť energiu počas dňa, no ak vám bránia dopriať si kvalitný spánok v noci, je lepšie sa ich zrieknuť.

Denne cvičte. Intenzívne cvičenie je v snahe o zlepšenie spánku ideálne, ale aj ľahké cvičenie je lepšie ako žiadne. Cvičiť môžete ráno alebo po práci. Ideálne však aspoň 2 hodiny pred spánkom, aby sa vaše telo stihlo upokojiť.

Upravte svoju spálňu. V izbe v ktorej spíte by ste mali mať absolútne ticho a tmu. Zvážte teda, či nepotrebujete napríklad tmavé závesy či žalúzie, alebo štuple do uší – v prípade, že váš partner chrápe.

Mgr. Veronika Hlivová

Mgr. Veronika Hlivová

Veronika pre vás pripravuje blogové články na našej webovej stránke zamerané hlavne na témy zdravého životného štýlu, chudnutia a diéty Profidiet. Taktiež sa stará o publikovanie nových článkov a príspevkov na sociálnych sieťach Facebook, Twitter, Instagram a GooglePlus :)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *