Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Keď sa hovorí o chudnutí a zdravom životnom štýle, mnoho ľudí sa sústredí najmä na svoj jedálniček či tréningový program. Už menej si však uvedomujú, že musia dbať aj na oddych svojho tela. Možno aj Vy cvičíte a jete zdravo, no stále neviete schudnúť? Možno je na vine spánok…

 

Cvičíte a jete zdravo, no stále neviete schudnúť? Možno je na vine spánok

Len si predstavte, ako ste sa cítili po poslednej prežúrovanej noci. Ráno ste ledva rozlepili oči, po príchode do práce do seba naliali dve šálky kávy, no aj napriek nim ste sa vôbec nedokázali sústrediť a pracovať na plné obrátky.

Ak ste si to navyše zopakovali niekoľko nocí za sebou, mohli sa pridružiť aj ďalšie, vážnejšie problémy. Napríklad výpadky pamäte či prudké zmeny nálad. V najhoršom prípade dokonca môžete aj zraniť seba alebo iných, keď si od únavy nevšimnete napríklad červenú na križovatke.

Za únavou však nemusí byť len “párty život” ale aj nespavosť. Spôsobiť ju môže nervozita z ďalšieho dňa, nespracované myšlienky z toho predchádzajúceho, ale aj choroba, stres či nadváha. Tá posledná môže mať navyše aj nepríjemný vedľajší efekt – chrápanie.

 

Ak si teda chcete užívať čo najkvalitnejší spánok, pridajte k zdravej strave a primeranému pohybu aj nasledujúce rady:

 

1. Vytvorte si spánkový režim

Do postele zamierte vždy v rovnakom čase a tomu prispôsobte aj svoj životný štýl. Večerné kávičky či drinky vám totiž určite kvalitný spánok neprinesú.

 

2. Dodržiavajte harmonogram

Držte sa tohto harmonogramu aj cez víkend, sviatok či dovolenkové dni. Áno, každý si chce občas dlhšie pospať, ale pamätajte, že už hodinka navyše vás môže rozhodiť aj na niekoľko nasledujúcich dní.

 

3. Útulná a tichá spálňa je základ dobrého spánku

Spálňa má plniť jediný účel. Ak chcete, aby vám slúžila čo najlepšie, upravte ju tak, aby bola tichá, tmavá a chladná.

 

4. Vstávajte aj bez budíka

Naučte telo, aby sa zobudilo aj bez budíka. Ak máte pravidelný spánkový režim, mali by ste byť už pár minút pred jeho zazvonením pripravený vstať.

 

5. Žiadne moderné technológie pred spánkom

Pred spaním sa vyhýbajte digitálnym hračkám a modrému svetlu obrazoviek. Mobil, tablet či televíziu preto radšej nechajte v obývačke a na budenie používajte klasický budík. Veď dnes aj štýlové kúsky stoja len pár eur.

 

6. Upokojte myseľ pred spánkom

Ak ste ani po 20 minútach či pol hodine nezaspali, vstaňte a pustite sa do nejakej ľahšej aktivity. Nemyslíme tým samozrejme žiadne kliky ani drepy, ale skôr čítanie či niečo, čo vašu myseľ upokojí a pripraví na spánok. Dobre poslúžia lifestylové časopisy alebo kniha.

 

Na záver

Napriek všetkému čo sme povedali, je spánok mimoriadne individuálna vec. Takže čo funguje pre jedného, nemusí pomôcť druhému. Aj preto sú medzi nami ľudia, ktorí nedokážu načerpať nové sily za menej ako 10 hodín spánku, iným stačí aj 5 hodinový “oddych”.

Aj keď štatistiky hovoria, že bežný človek spí 7 až 8 hodín za noc, nenúťte sa do tabuľkových čísel a počúvajte čo vám hovorí vaše telo. Okrem pravidelného oddychu v dobrom prostredí mu preto dodávajte vyváženú a zdravú stravu a dostatok pohybu.

Mgr. Veronika Hlivová

Mgr. Veronika Hlivová

Veronika pre vás pripravuje blogové články na našej webovej stránke zamerané hlavne na témy zdravého životného štýlu, chudnutia a diéty Profidiet. Taktiež sa stará o publikovanie nových článkov a príspevkov na sociálnych sieťach Facebook, Twitter, Instagram a GooglePlus :)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *