Oslavujeme 19. narodeniny! Oslávte ich s nami a získajte zľavu 19% na ďalší nákup

Viac informácií

Detoxikácia

Detoxikácia
21. apríl, 2019 0 Komentár

Detoxikácia

Priznajte sa akú činnosť máte naplánovanú na nasledujúce dni. Veľké upratovanie, zmena stravovania či viac pohybu? Jar sa skrátka spája s novou energiou a očistou. Preto sme pre vás pripravili skvelé tipy na jednoduchú a účinnú detoxikáciu. Je vhodná pre každého a netýka len ľudí s nadváhou. Podstatou je odstrániť z organizmu toxíny a škodlivé látky, ktoré ho zbytočne zaťažujú.

Neprehliadnite náš článok ako rozoznať dobré a zlé sacharidy

Pite veľa vody

Voda je základom existencie života na Zemi. Je nevyhnutná pre normálne fungovanie buniek. Vyplavuje z organizmu usadeniny a nečistoty. Denne by ste si mali dopriať minimálne dva litre. Pri detoxikácii je dôležité aby ste každé ráno začali veľkým pohárom vody. Aby sa váš metabolizmus správne rozbehol pridajte si do ranného pohára lyžičku citrónovej šťavy a jablčného octu. Veľký pohár vody vypite rovnako aj pred každým jedlom. Voda je skvelým pomocníkom pri detoxikácii.

Jedzte veľa šalátov, zelenej zeleniny a vlákniny

Súčasťou každého zdravého jedla by mala byť vláknina. Mnohé štúdie dokázali, že jej väčší podiel v strave je prospešný pre srdcovocievny systém a uľahčuje aj chudnutie. Okrem vlákniny, by sa pravidelným zdrojom energie mala stať aj zelená zelenina: listová zelenina, brokolica, špargľa, hrášok, kel či špenát sú skvelým zdrojom antioxidantov. Tie zbavujú organizmus toxických látok a škodlivín. Rovnako chránia organizmus aj pred takzvaným oxidačným stresom. Navyše spomaľujú proces starnutia.

Každé jedlo by malo obsahovať proteíny

Človek by mal v prvom rade konzumovať proteíny až potom cukry a tuky. Bielkoviny sú skvelým zdrojom energie pre svaly a organizmus a účinne zasýtia. Môžete ich konzumovať samostatne aj v kombinácii s ostatnými zložkami potravy. Ich príjmom nezaťažujete organizmus, ktorý nemusí nárazovo produkovať množstvo inzulínu ako je to pri sacharidoch. Vo všeobecnosti platí, že vo vyváženej strave by bielkoviny mali predstavovať minimálne polovicu prísunu sacharidov. Teda ak skonzumujete 40 gramov sacharidov tak aspoň 20 g v porcii by mali predstavovať proteíny. Pri výbere zdroja bielkovín je dôležité aby ste uprednostnili ryby a biele mäso. Červené mäso by ste mali konzumovať maximálne raz do týždňa.

Zvýšte dávky vitamínov

Základom zdravého stravovania je pravidelný príjem stravy, aspoň 5krát za deň v menších porciách. Aby ste do svojho jedálnička dostali viac vitamínov v prirodzenej forme nahraďte aspoň jedno jedlo čerstvou šťavou z ovocia a zeleniny. Pozor si dajte na džúsy, zvoľte radšej formu zelených smoothies. Získate tak prirodzený zdroj vitamínov, minerálov a enzýmov. Napríklad vitamín C je známym antioxidantom a vynikajúcim pomocníkom pri očiste. Pre organizmus je čerstvá šťava ľahko stráviteľná a čerpá z nej potrebné živiny. Aj keď najvhodnejšou je zelená zelenina podľa chuti ju môžete kombinovať aj s ovocím.

Pite zelený čaj

Počas očistného obdobia sa pokúste obmedziť pitie kávy. Ak sa bojíte, že vám bude chýbať každodenný života-budič tak zelený čaj je skvelou náhradou. Dodá vám energiu, pomáha pri odbúravaní tukov a podporuje trávenie. Takže máte hneď tri výhody v jednej šálke čaju.

Buďte aktívny

Pohyb je vynikajúci na vyplavenie toxických látok z tela. Ak ste už upravili stravovanie tak svoju zmenu prirodzene podporte aj pohybom. Fitness centrum neobľubujete? Nevadí, vymyslite si pravidelnú aktivitu na vzduchu. Napríklad môžete vymeniť auto za bicykel. Dokonca aj pravidelná 20 minútová prechádzka dokáže s vašim organizmom urobiť divy. Hlboký nádych a výdych do bránice aktivuje váš lymfatický systém, ktorý z tela odvádza škodliviny a jedy.

Pomôcť organizmu prirodzenou detoxikáciou je nenáročné. Osvojte si aspoň na týždeň až dva tieto jednoduché návyky a tohoročnú jar môžete odštartovať plný energie.

Radi by ste zredukovali pár kilogramov a neviete ako na to? Nutričná poradkyňa vám rada pomôže tu.

Mgr. Veronika Hlivová

Mgr. Veronika Hlivová

Veronika pre vás pripravuje blogové články na našej webovej stránke zamerané hlavne na témy zdravého životného štýlu, chudnutia a diéty Profidiet. Taktiež sa stará o publikovanie nových článkov a príspevkov na sociálnych sieťach Facebook, Twitter, Instagram a GooglePlus :)

Zanechajte komentár