"Nakúp a vyhraj" 8 týždňový KOMPLET program (156 porcií)

Podmienky súťaže nájdete v blogu

Halloweenske zľavy na instantné produkty až do 30%. Naše strašidelne vysoké zľavy sa zobrazia vo vašom nákupnom košíku.

Prerušovaný pôst – naozaj mi pomôže?

Prerušovaný pôst – naozaj mi pomôže?

Prerušovaný pôst – naozaj mi pomôže?

Čo je to prerušovaný pôst?

Prerušovaný pôst je druh diéty, ktorý sa nezameriava na to, čo jesť, ale kedy to robiť.

Aké poznáme spôsoby pôstu:

 1. Diéta 16/8
  Pri tomto spôsobe 16 hodín zo dňa držíte pôst a následne máte 8 hodinové okno, v ktorom si môžete dopriať dve, tri alebo viac jedál. Môžete sa po večeri najesť a ďalší deň preskočiť raňajky. Ak si posledné jedlo doprajete o 8 večer a na druhý deň si prvé jedlo dáte až po 12tej, úspešne dodržíte 16 hodinový pôst. Rozmedzie, kedy držíte pôst, si môžete aj meniť.
 2. Diéta 5 + 2
  5 dní v týždni sa stravujete klasicky a potom na 2 ďalšie dni obmedzíte svoj príjem na 500 - 600 kalórií na deň. Môžete si vybrať dva dni v týždni, kedy si doprajete dve menšie porcie jedla, ktoré obsahujú približne 250 - 300 kalórií. Ostatné dni dbajte na vyváženú stravu.
 3. 24 hodinový pôst
  Vyberte si jeden deň v týždni kedy budete bez jedla celý deň. Voda, káva a iné nápoje bez kalórií sú počas pôstu dovolené, ale nie sú povolené žiadne potraviny.
 4. Pôst každý druhý deň
  Tento pôsť sa neodporúča začiatočníkom pretože každý druhý deň sa neprijíma žiadne jedlo. S touto metódou môžete ísť spať niekoľkokrát týždenne veľmi hladní, čo nie je príjemné a dlhodobo neudržateľné.
 5. Diéta bojovníka
  Je to spôsob stravovania, ktorý obsahuje dlhší cyklus obdobia malého príjmu potravy s krátkymi oknami prejedania. Zahŕňa to jesť malé množstvo čerstvého ovocia a zeleniny počas dňa a jedno obrovské jedlo v noci. Z výživového hľadiska sa tento spôsob neodporúča.
 6. Ako to príde
  Je to preskočenie niektorého jedla počas dňa, napríklad keď necítite hlad. Preskočíte raňajky, ale dáte si zdravý obed a večeru. Dôležité je neprejedať sa.

Dodržiavaním stanoveného programu stravovania každý deň podporíte svoje telo, aby prešlo do režimu pôstu a spaľovalo tukové zásoby na energiu, čo môže viesť ku chudnutiu. Keďže váš tráviaci systém si môže dopriať zaslúženú prestávku, vaše telo môže namiesto toho uprednostniť obnovu.

Cirkadiánny rytmus a jeho dôležitosť pri chudnutí

 • reguluje množstvo telesných a duševných procesov, ktorými denne telo prechádza
 • ovplyvňuje vonkajšie faktory, ako je napríklad svetlo a tma alebo jedlo. Na základe týchto signálov mozog aktivuje špecifické hormóny, reguluje metabolizmus a mení telesnú teplotu, aby vás udržal v pohotovosti alebo pripravil na spánok.

Čo sa deje počas pôstu s naším telom?

 • pečeň už ukladá menej cukru a všetky živiny z krvného obehu sú teraz odčerpané na miesta, kde sú najviac potrebné
 • hladina inzulínu sa zníži a črevá v pokoji pracujú na vašom poslednom jedle
 • hladina stresových hormónov je nízka, môžete sa cítiť unavene
 • vaša myseľ by mala byť jasná a sústredená 

Dlhšie trvajúci pôst má zvyčajne silnejšie účinky 

 • v dôsledku nedostatku cukru v krvi vaše telo pomaly prechádza do ketózy
 • hlavným zdrojom energie sa stáva vlastný tuk
 • bunky získavajú väčšiu odolnosť voči stresu, zvyšuje sa využívanie telesného tuku a detoxikácia prebieha na plný výkon
 • zvýšene močenie
 • neodporúča sa držať pôst dlhšie ako niekoľko dní, o jeho dĺžke je potrebné sa poradiť so svojim výživovým poradcom, dietológom a so svojím lekárom.

Aké výhody ma prerušovaný pôst?

 • u mužov sa zvyšuje produkcia testosterónu ( mužský pohlavný hormón)
 • lepšie sústredenie
 • šetrenie času
 • klesá a ustaľuje sa hladina inzulínu
 • obnova buniek, lepšia regenerácia

Má prerušovaný pôst aj nejaké nevýhody?

Áno, ak je dlhší časový úsek bez prijímania energie príliš náročný vedie k následnému nekontrovateľnému prejedaniu sa

Taktiež nie je pôst vhodný pre tých, ktorí sa snažia budovať svalovú hmotu. Hladovka môže viesť k zvýšenej produkcií testosterónu, k tvorbe svalov je však potrebných oveľa viac faktorov. Jedným z nich je napríklad glykogén, ktorý naše telo získava z potravy. Ak takáto energia chýba, telo začne siahať po glykogéne zo svalov.

A samozrejme, nie je vhodný pre deti a dospievajúcich.

Riziká prerušovaného pôstu

 • prerušovanému hladovaniu by sa mali vyhnúť osoby, ktoré majú problém s podvýživou alebo príjmom potravy, a ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, sú tehotné alebo dojčia
 • počas pôstu sa môžete cítiť trochu unavení, hladní a podráždení, ale nikdy by ste sa nemali cítiť zle, ak ochoriete alebo máte obavy o svoje zdravie, okamžite je potrebné s pôstom prestať.
 • všetky metódy chudnutia môžu spôsobiť úbytok svalovej hmoty, a preto je dôležité udržať vysoký príjem bielkovín a cvičiť napr. vysokoproteínovými produktami Profidiet
 • môže negatívne ovplyvniť reprodukčné hormóny. Hrozí zníženie produkcie estrogénu a progesterónu dokonca môže viesť aj k rozhodeniu menštruačného cyklu.

Pre koho je prerušovaný pôst vhodný?

Pre každého, kto má rád jednoduché pravidlá pre stravovanie, obľubuje skôr menší počet porcií s väčším objemom a nevadí či dokonca vyhovuje mu dlhšie obdobie bez prijímania energie.

Zdroje: 

https://www.svetplodu.sk/clanok/192/prerusovany-post/#druhy

https://www.easydiet.sk/blog/prerusovany-post-co-je-to-ako-funguje-ake-ma-vyhody?gad=1&gclid=EAIaIQobChMIn9jik_XtgQMViqCDBx2VwQ-EEAAYAyAAEgJ4JvD_BwE

https://www.tummytox.sk/news/prerusovany-post-chudnutie?psafe_param=1&gad=1&gclid=EAIaIQobChMI5dmMo_TtgQMV_ZmDBx14-gh0EAAYAiAAEgI63_D_BwE

Zanechajte komentár