DOPRAVA ZADARMO na výdajné miesta Packety od 21. 9. do 24. 9. 2023

Halloweenske zľavy na instantné produkty až do 30%. Naše strašidelne vysoké zľavy sa zobrazia vo vašom nákupnom košíku.

Dopad proteínovej (keto) diéty na obličky

Dopad proteínovej (keto) diéty na obličky
19. júl, 2023 0 Komentár

Dopad proteínovej (keto) diéty na obličky

Napriek dokázanej účinnosti bielkovinovej (keto) diéty pri chudnutí, je potrebné byť si vedomý o možných rizikách spojených s touto diétou. Mnohí ľudia totižto nevedia, aký môže mať dopad strava so zvýšeným obsahom proteínov. V tomto článku sa dozviete viac o tom, aký vplyv môže mať keto diéta na vaše obličky. Čítajte ďalej.

Obličky sú dôležitým orgánom, ktorý zabezpečuje filtrovanie tekutín a odvádzanie odpadových látok z tela vo forme moču. Z tohto dôvodu sa obličky podieľajú na udržiavaní homeostázy, inými slovami, rovnováhy v tele. Akákoľvek diéta môže ovplyvniť ich funkciu, avšak so správnym nastavením jedálničku a konzultáciou s odborníkom, vaše obličky nemusia dostať zabrať.

Aké sú riziká spojené s proteínovou (keto) diétou a ich vplyvom na obličky?

Strava so zvýšeným obsahom bielkovín môže viesť k tomu, že vaše obličky budú viac pracovať. Bielkoviny sú tvorené z aminokyselín, ktoré sa rozkladajú na látku zvanú urea. Práve na jej filtrovaní sa podieľajú obličky a tým pádom, pri vysokom príjme bielkovín vaše obličky vynaložia viac úsilia do filtrácie. Rizikoví sú najmä ľudia, ktorí už trpia chronickým ochorením obličiek. Títo ľudia by mali byť veľmi opatrní, keďže v ich tele môže nastať acidóza, čo by mohlo ochorenie ešte zhoršiť. Opatrní by mali byť taktiež ľudia s cukrovkou, zvýšeným krvným tlakom a aterosklerózou. Acidóza môže vieš k ďalším zdravotným problémom ako napríklad zhoršenie zdravia kostí. Avšak u zdravých ľudí, ktorí dodržiavajú odporúčanú keto diétu, by s acidózou nemal byť problém.

Ďalším problémom môže byť vznik obličkových kameňov. Toto je spôsobené zníženým vylučovaním vápnika z tela, čo vedie k vzniku týchto kameňov. Nezabúdajte piť dostatok vody, čo môže zamedziť ich vzniku.

Keto diéta je síce dobrou voľbou pri chudnutí, avšak všetko treba to robiť s mierou a ideálne pod dohľadom odborníka.  Aby ste znížili dopad keto diéty na obličky, nezabúdajte udržiavať dostatočnú hydratáciu, dbajte na vyváženú stravu a taktiež konzumujte dostatok ovocia a zeleniny. Ak potrebujete poradiť ohľadom vášho zdravotného stavu a keto diéty kontaktujte našich Profidiet poradcov, ktorí vám radi poradia a nastavia plán šitý priamo na mieru. Správne nastavená diéta by nemala viesť k zdravotným problémom u ľudí, ktorí netrpia kontraindikáciami, práve naopak. Znížená hmotnosť môže viesť k úprave napr. krvného tlaku či cholesterolu v krvi.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/dangers-of-keto-diet#2.-May-stress-your-kidneys

https://www.renalandurologynews.com/home/news/nephrology/chronic-kidney-disease-ckd/ketogenic-diet-potentially-harmful-especially-in-patients-with-ckd/

https://www.mytpmg.com/the-keto-diet-helping-you-lose-weight-or-hurting-your-kidneys/

https://www.cureus.com/articles/137919-is-losing-weight-worth-losing-your-kidney-keto-diet-resulting-in-renal-failure#!/

Zanechajte komentár