ČO JE KETÓZA?
Stretli ste sa už s tvrdením, že vaše telo namiesto cukrov začne spaľovať prednostne tuky a na základe toho začnete chudnúť predovšetkým z vašich najproblematickejších partií? Vedeli ste o tom, že toho môžete docieliť aj vy?
Možno ste tiež počuli alebo zachytili vo svojom okolí pojem ketóza. Čo si ale pod týmto pojmom predstaviť si vysvetlíme v tomto článku.
Ide o prejav proteínovej diéty
Ketóza je teda stav, do ktorého sa dostanete vďaka zvýšenému príjmu veľmi kvalitných bielkovín pri súčasnom znížení prísunu cukrov a tukov. Je jedným z prejavov proteínovej diéty. Niekedy je preto takýto typ diéty označovaný aj ako ketogénna diéta alebo len ako keto diéta.
Pomerne často býva výraz ketóza desivý, ale naozaj sa jej báť nemusíte. Netreba si ju totiž zamieňať s ketoacidózou. Ketoacidóza je stav úzko spätý s ochorením diabetes mellitus (ľudovo známeho ako cukrovka). Ľudia s týmto ochorením nie sú schopní si samy produkovať inzulín. Hladiny ketónov sa tak dostávajú za hranicu, ktorá je pre nich veľmi nebezpečná.
Aké sú výhody ketózy?
Ketóza však prináša v bielkovinovej diéte mnoho výhod. Predovšetkým treba zvýrazniť to, že sa jedná o úplne normálny a prirodzený stav. V momente, kedy dôjde k zníženiu príjmu sacharidov sa telo každého zdravého človeka "prepne" do ketózy.
VÝHODY KETÓZY V PROTEÍNOVEJ DIÉTE
- ketóza znižuje pocit hladu - je to veľmi dôležité, zvlášť u klientov, ktorí potrebujú schudnúť 10 kg a viac, čiže pri dlhších redukčných programov
- redukujete predovšetkým tukové tkanivo – tak ako sme v úvode spomínali, je dokázané, že počas ketózy dochádza k prednostnému úbytku tukového tkaniva (a to ako podkožného, tak aj brušného ( viscerálneho ) tuku). Skutočný úbytok overujeme na špeciálnej - bioimpedančnej váhe. Viac informácií o viscelárnom tuku a jeho rizikách nájdete aj v našom predchádzajúcom článku
- počas ketózy sa znižuje hladina tukov (teda aj cholesterolu) v krvi – na základe redukcie mnoho klientov buď znižuje množstvo liekov na cholesterol alebo ich dokonca vysadí
- ketóza chráni Vaše svalové tkanivo – práve vďaka zvýšenému príjmu vysokokvalitných proteínových jedál, sa chudne predovšetkým z tuku a nie zo svalov
- dobrá nálada - z praxe je známe, že u niektorých klientov môžu ketogénne látky navodzovať aj pocit dobrej nálady až eufórie a zvýšenie energie
Vedeli ste, že?
Ketóny sú mimoriadne silným zdrojom „paliva“ pre váš mozog. Boli dokonca vykonané štúdie kedy ketóny pozitívne vplývali na liečbu mozgových ochorení, porúch mozgu a poškodení mozgu ako je napr. otras mozgu, Alzheimerova choroba a pod (Matsumoto, Prins, 2014)
AKO POZNÁM, ŽE SOM V KETÓZE?
- prvým jednoduchým zistením je kontrola pomocou testovacích prúžkov na moč – kúpite v lekárni
- zvýšená potreba močenia
- sucho v ústach
- zápach z úst po acetóne
- znížený pocit hladu a zvýšenie energie
Pokiaľ vás zaujíma viac informácií, podrobnejšie sa tejto téme venujeme v našom článku „Ako zistím, že je moje telo v ketóze“
Ako dlho trvá kým sa dostanem do ketózy?
Zvyčajne to trvá pár dní, cca 3-5, kým sa vaše telo prepne do stavu ketózy. Je pre to potrebné aby ste vo svojej strave znížili obsah sacharidov na maximálny príjem cca 50 g sacharidov na deň. Práve proteínové produkty Profidiet spolu s povolenými druhmi zeleniny obsahujú takéto množstvo sacharidov, ktoré je nevyhnutné pre normálne fungovanie organizmu. Následne nastane prestavenie vášho metabolizmu, na základe ktorého si vaše telo ako primárny zdroj energie zvolí práve tuky a nie sacharidy = úbytok hmotnosti.
Ako dosiahnúť ketózu?
Ideálnou cestou ako dosiahnúť stav ketózy a naštartovať váš organizmus na spaľovanie tukov je proteínová diéta Profidiet. Produkty Profidiet sa vyznačujú vysokým obsahom kvalitných bielkovín, nízkym obsahom tukov a cukrov. A čo je najlepšie, aj výborne chutia ☺ Ak neviete ako začať alebo váhate či je tento typ redukcie pre vás vhodný, obráťte sa na našich výživových poradcov, ktorí sú po celom Slovensku.
zdroje:
https://www.unilabs.sk/casopis-invitro/diabeticka-ketoacidoza
https://www.healthline.com/nutrition/10-signs-and-symptoms-of-ketosis#_noHeaderPrefixedContent
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18625458/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24721741/
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/should-you-try-the-keto-diet
Zanechajte komentár Zrušiť odpoveď