Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dopamin, nazývaný tiež hormón šťastia, je chemická látka, ktorá je z veľkej časti zodpovedná za našu náladu či schopnosť zvládať stres. Ak ho máme dostatok, cítime sa šťastne. Problémom je, že dopamin sa nám do tela uvoľňuje okrem iného po konzumácii nezdravého jedla s vysokým obsahom cukrov a tukov.

Ak však chcete schudnúť (a teda nejesť sladkosti či tučné jedlá) a stále sa cítiť šťastne, dá sa to. Tu je 5 prírodných spôsobov, ako si doplniť dopamin a ešte pri tom schudnúť.

1. Jedzte veľa proteínov

Bielkoviny sú tvorené menšími stavebnými prvkami zvanými aminokyseliny. Existuje 23 rôznych aminokyselín, pričom niektoré si naše telo dokáže syntetizovať samo, zatiaľ čo iné musíme prijímať z potravy.

Aminokyseliny tyrozín a fenylalanín hrajú pri tvorbe dopaminu kľúčovú úlohu. Práve tieto aminokyseliny pritom musíme prijímať z potravy. Prirodzene sa nachádzajú v potravinách bohatých na bielkoviny ako sú napríklad morčacie mäso, vajcia, mliečne výrobky, sója či strukoviny.

2. Jedzte fazuľu Mucuna pruriens

Mucuna pruriens, známa aj ako magická fazuľa, je tropická liana, ktorá rastie v Strednej a Južnej Amerike, Afrike či juhovýchodnej Ázii.

Táto rastlina je jedným z najznámejších prírodných zdrojov látky nazývanej L-DOPA.

Štúdie ukázali, že konzumácia týchto bôbov môže pomôcť prirodzene zvyšovať hladiny dopamínu. Aj preto sa používa pri liečbe ľudí s Parkinsonovou chorobou – pohybovou poruchou spôsobenou nízkou hladinou dopaminu.

Zohnať priamo bôby tejto rastliny na Slovensku môže byť zložité, no dostať sa k výživovým doplnkom z tejto rastliny nie je problém ani u nás.

3. Naordinujte si častý pohyb

Cvičenie je jedným zo základných odporúčaní pri snahe zvýšiť hladinu endorfínov (a dopaminu) a zlepšiť si náladu.

Zlepšenie nálady je možné pozorovať dokonca už po 10-tich minútach aeróbnej aktivity, ale najvyššia je až po 20-tich minútach.

4. Doprajte si dostatok spánku

Keď sa dopamin uvoľňuje v mozgu, vytvára pocit bdelosti. Logicky sa preto uvoľňuje vo väčších množstvách ráno, keď je čas vstať, zatiaľ čo večer jeho hladina prirodzene klesá.

Nedostatok spánku však tieto prirodzené rytmy narúša. Výsledkom dlhodobého nedostatku spánku je znížená dopaminová citlivosť v mozgu a následné nadmerné pocity ospalosti.

5. Počúvajte hudbu

Možno sa vám to zdá príliš jednoduché na to, aby to bola pravda, ale je to tak. Niekoľko štúdií preukázalo, že počúvanie hudby, ktorá je vám príjemná a upokojuje vás, zvyšuje produkciu dopaminu vo vašom mozgu. Takže neváhajte, vyložte si nohy a pustite si svoju obľúbenú hudbu – je to pre vaše zdravie a dobrú náladu.

Nezabúdajte, že dopamin je dôležitá látka v mozgu, ktorá ovplyvňuje vašu náladu, pocity odmeny a motivácie a pomáha tiež regulovať pohyb. Hladina dopaminu je vo všeobecnosti regulovaná v tele sama, no existuje niekoľko prírodných spôsobov, ktoré vám túto hladinu pomôžu zvýšiť.

Jedným z hlavných spôsobov je zmena stravy – vyvážená strava bohatá na bielkoviny a potraviny s vysokým obsahom látky L-DOPA (ako napríklad Mucuna pruriens) pomáhajú zvýšiť hladinu dopaminu.

Okrem samotnej stravy pomáha pri nedostatku hormónu šťastia aj zdravý životný štýl v podobe dostatku spánku, relaxu pri počúvaní hudby a pravidelného pohybu.

Mgr. Veronika Hlivová

Mgr. Veronika Hlivová

Veronika pre vás pripravuje blogové články na našej webovej stránke zamerané hlavne na témy zdravého životného štýlu, chudnutia a diéty Profidiet. Taktiež sa stará o publikovanie nových článkov a príspevkov na sociálnych sieťach Facebook, Twitter, Instagram a GooglePlus :)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *